PL logo EN
Formularz zgłoszeniowy
Szukaj |
20:00 - Kinoport/ Hair reż. Milos Forman 1978
ŁAŹNIA 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk
 
WSTĘP WOLNY!
 
20-letni Claude Bukowski przyjeżdża z Oklahomy do Nowego Jorku na posiedzenie komisji wojskowej. Na swojej drodze spotyka czwórkę hippisów - przypadek sprawia, że zostaje z nimi na dłużej. Odkrywa świat nieznanych wartości i narkotycznych uniesień. Świat braterstwa, równości i tolerancji.
 
Inspiracją do nakręcenia filmu był dla reżysera Milosa Forman broadwayowski musical o tym samym tytule. Pomimo, że fabuła filmu tylko luźno bazuje na oryginale, reżyser postanowił nie rezygnować z musicalowej konwencji i historię Clauda i ruchu hipisowskiego poznajemy w numerach wokalnych i tanecznych. Choreografię do Hair stworzyła amerykańska tancerka i choreografka Twyla Tharp, a wykonała ją jej grupa taneczna Twyla Tharp Dance Company.
 
Sam Forman w ten sposób opisał choreograficzne układy, które znalazły się w jego filmie: „Twyla zbudowała choreografię na zawartości dramatycznej każdej sceny. Tam, gdzie  tańczą lipicany, ruchy tancerzy oddają dziwne, gwałtowne podskoki koni, natomiast w bazie  wojskowej tancerze pojawiają się w zwartym szyku oddziału na poligonie; hippisi w parku tańczą z  niesforną anarchią, która dokładnie odzwierciedla ich niechęć do wszystkiego co konwencjonalne i skrępowane.”
 
 
← Powrót
Następna edycja za:
29 dni
Filmy konkursowe
Festival in out in news